Bilecik Birlik

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Bilecik Müftüsü Ali Erhun’dan Ramazan Bayramı Mesajı

Bilecik Müftüsü Ali Erhun, Ramazan Ayı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ramazan Ayı’nın en güzel hediyesinin bayram olduğuna dikkat çekerek, “Bayram, âlemlerin rabbinden bir hediye ve rahmet vesilesidir” ifadesini kullandı.

Bilecik Müftüsü Ali Erhun’dan Ramazan Bayramı Mesajı
13 Mayıs 2021 - 8:11

Bilecik Müftüsü Ali Erhun, Ramazan Ayı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ramazan Ayı’nın en güzel hediyesinin bayram olduğuna dikkat çekerek, “Bayram, âlemlerin rabbinden bir hediye ve rahmet vesilesidir” ifadesini kullandı.

Koronavirüsü nedeniyle buruk bir bayram geçireceğime dikkat çeken Müftü Ali Erhun, Ramazan Bayramı’nın tüm Müslüman alemine kutlu ve mutlu olmasını diledi. Müftü Erhun, gazetemize yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Bayram; bir ay boyunca iyilik, ibadet ve tefekkürle kendini her yönüyle eğiten müminlere Ramazan-ı Şerif’in en güzel armağanıdır. Bayram; kardeşine tebessüm etmeyi sadaka bilen peygamber ahlakının müntesiplerine, yeryüzündeki olanca kötülüğe karşılık, kardeşlik ve muhabbeti bütün âleme yaymak için büyük bir umut ve azimle çalışan iyilik erlerine, âlemlerin rabbinden bir hediye ve rahmet vesilesidir.

Ramazan Bayramı, Hz. Peygambere (sas) risalet vazifesinin verilişinin, Kur’an-ı Kerim’in nüzulünün yani İslâm’ın doğuşunun; Kurban Bayramı ise İslâm ümmetinin doğuşunun bayramı olması bakımından Müslümanlara tarih bilinci kazandıran kıymetli vakitlerdir.

İslam kültüründe bayram günleri; güzel duygu ve düşüncelerin coştuğu, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu, sevgi ve hürmetin ziyadeleştiği, herkesin birbirine hoşgörüyle muamelede bulunduğu, kardeşlik duyguları, dayanışma ve yardımlaşmanın pekiştiği, hüzünlerin azaldığı, sevinçlerin çoğaldığı, eş, dost ve akrabaların ziyaret edildiği, garip gurebanın kollandığı, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği müstesna zamanlarımızdandır.

Ancak, Geçtiğimiz yıl bütün dünyayı adeta esaret altına alan korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu tür gün ve geceleri coşkulu bir şekilde kutlayamayacağız.

İçinden geçtiğimiz bu salgın sürecinde, zor da olsa sabrederek evlerde kalmanın, yakın temastan kaçınarak sosyal mesafeye azami dikkat etmenin ve dinimiz İslam’ın bir kuralı olan hijyene riayet etmenin önemini siz değerli kardeşlerimize bir defa daha hatırlatıyorum.

Belki de her bayram hem sevindiğimiz hem de sevindirdiğimiz ziyaretlerimizi de gerçekleştiremeyeceğiz. Kalabalık ortamlarda bulunamayacağız. Bu bayramda yapamayacağımız bu davranışları inşallah gelecek bayramlarda bulaşıcı hastalıklardan kurtulmuş olarak sağlıklı bir şekilde yine bu güzelliklerimizi hep birlikte yaşayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin, milletimizin, gönül coğrafyamızın ve İslâm âleminin mübarek Ramazan Bayramlarını can-ı gönülden tebrik ediyor; bayramın ülkemize, milletimize, âlem-i İslâm’a ve bütün insanlığa huzur, barış, adalet ve merhamet getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.