Bilecik Birlik

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Betonda çipli dönem

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, elektronik beton izleme sistemi (EBIS)’e geçildiğini anımsatarak, beton numunesi içine konulan elektronik çip ile beton denetiminin daha sağlıklı ve güvenilir olarak yapıldığını bildirdi.

Betonda çipli dönem
19 Mayıs 2021 - 9:52

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, elektronik beton izleme sistemi (EBIS)’e geçildiğini anımsatarak, beton numunesi içine konulan elektronik çip ile beton denetiminin daha sağlıklı ve güvenilir olarak yapıldığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Müdürü Mustafa Budak, Bilecik’te faaliyet gösteren 9 adet yapı denetim firması ve laboratuvarın katılımıyla çevrimiçi toplantı düzenledi. Toplantıda, yürürlüğe giren yeni düzenlemeler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Müdür Mustafa Budak, elektronik beton izleme sistemi (EBIS) hakkında açıklamalarda bulundu.

Müdür Budak, toplantının ardından yaptığı açıklamada, inşaatlarda kullanılan beton kalitelerinin profesyonel ellerde olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti

“Korona virüs (Covid-19) salgını ve tam kapanma süreci içerisinde yapı denetim sisteminde yaşanan sorunlar, çözümler, öneriler ve son gelişmelerle ilgili bilgilendirme ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. 2001 yılında yürürlüğe giren 4708 sayılı yapı denetimi hakkında kanunla 19 pilot ilde uygulama başlamış ve 2011 yılından itibaren tüm Türkiye’de ve Bilecik’te de yapı denetim uygulaması yaygınlaştırılmıştır. 4708 sayılı yapı denetimi kanunun uygulanmasına yönelik detayların, usul ve esaslarının açıklandığı yönetmelikte yapılan düzenleme ile birçok konuda değişikliğe gidilmiş olup 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeler ile ülkemizde yapılacak yapıların daha güvenli ve fonksiyonel olmaları amacıyla denetim çalışmalarının daha verimli olması hedeflenmiş ve yapı denetim firması seçiminde havuz sistemi uygulaması başlamıştır. Bu uygulama ile hangi yapıda hangi yapı denetim kuruluşunun görevlendirileceğinin bakanlıkça elektronik ortamda belirlenmeye başlanmıştır. Yapı sahipleri ile yapı denetimi hizmet sözleşmesi imzalayacak yapı denetim kuruluşlarının bakanlık havuz sisteminden otomatik olarak belirlenmesiyle, yapı denetim kuruluşları ile yüklenici arasındaki ticari bağın kesilerek yapı denetiminin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülerek imalat kalitesinin artırılması hedeflenmiştir.

Yeni yapı denetim sistemi çerçevesinde inşaatlar yapılırken kullanılan beton kalitesinin denetimleri de yine Bakanlığımızca lisanslandırılmış yapı malzemeleri laboratuvarları tarafından yapılmaktadır. Bu kapsamda Elektronik Beton İzleme Sistemine (EBIS) geçilmiştir. EBIS beton döküm esnasında beton numunesi içine bir elektronik çip konularak denetimler bu çipli beton numuneleri üzerinden sağlanmakla birlikte yapılarda kullanılan betonun denetiminin daha sağlıklı ve güvenilir olarak yapılması hedeflenmiştir. Böylece ülkemiz adına kaliteli ve yaşanabilir marka şehirler oluşturma hedefine bir adım daha yaklaşılarak, vatandaşlarımıza depremlere karşı daha güvenli yapılarda yaşama imkanı sağlanmıştır. 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren hazır beton üreticileri karekodlu irsaliye ve araç mikseri etiketi ile EBİS’e dahil edilmiş ve bakanlığımızca karekodlu irsaliyeler sayesinde üretilen betona ilişkin bilgilerin elektronik ortama aktarılması sağlanmıştır. İnşaat sahasına getirilen betona ait tüm süreçler elektronik ortamda denetlenmeye başlanmıştır. Yeni sistem ile beton üretiminin, santraldeki sürecinden itibaren kayıt altına alınması, beton üretim sürecinin takibi ile betonda ortaya çıkabilecek hata, kayıp ve aksaklıkların önüne geçilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.