Bilecik Birlik

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Bozüyük Ertuğrulgazi Derneği Başkanı Ateş, “Millete ihanettir!”

Bozüyük Ertuğrulgazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Celalettin Ateş, Bilecik Belediyesi’nce Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi önünden kaldırılan Kayı Boyu Anıtı’na ilişkin sert açıklamalarda bulundu. 

Bozüyük Ertuğrulgazi Derneği Başkanı Ateş, “Millete ihanettir!”
01 Şubat 2021 - 0:11

Bozüyük Ertuğrulgazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Celalettin Ateş, Bilecik Belediyesi’nce Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi önünden kaldırılan Kayı Boyu Anıtı’na ilişkin sert açıklamalarda bulundu.

Celalettin Ateş, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Bilecik Belediyesi’nin ilimizdeki tarihi sembollere yönelik tutumunu eleştirerek, “Değerlerimiz, sembollerimiz siyasetçilerin oyuncağı değildir. Cumhuriyet öncesine değer vermemek itibarsızlaştırmak bu millete ihanettir” çıkışında bulundu.

Kayı Boyu Anıtı’nın halen yerine konulmamasının kendilerini farklı düşüncelere sevk ettiğini bildiren Ateş, “Bilecik Belediyesinde belirli bir makamı olan geçmişini milliyetçi olarak bildiğimiz birinin bu konuda çalışma yapacağı düşüncemizdir” ifadesiyle dikkat çekti.

Ayrıca Ateş, “Pandemi yavaşlayıp yasaklar kalktığında ülkemizin her bir köşesinden gelecek olan camiamız mensubu Türk Dünyası üyeleriyle ile ilimizde yapacağımız yürüyüşümüzde yerine koyulan sembolümüzle ya resim çektireceğiz yada kaldırılan sembolümüz niye koyulmadığını soracağız” diyerek göndermede bulundu.

Bozüyük Ertuğrulgazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Celalettin Ateş, açıklamasında, şunları kaydetti; “Osmanlı imparatorluğu bizim geçmişimizdir. Şanlı tarihimiz olarak bizim için övünç kaynağı gurur duyduğumuz, cihan imparatorluğunu ilimiz sınırları içinde Söğüt’te küçük bir grup olarak gelen, Türklerin soyunun geldiği Oğuzların Bozok kolunun 24 boyundan biri olan Kayı aşireti gücü cesareti ve büyük bir başarı göstererek ancak zorluklar, acılar çileler çekerek bedel ödeyerek kurmuştur.

İki ok ve bir yaydan oluşan sembol Kayı boyunun sancağıdır, Kayının kelime anlamı güç, kuvvet kudrettir. İşte bu sembol bizim manevi derinliklemizde çok değerlidir, şanlı Osmanlı imparatorluğu ilimizde kurulmuştur ve böyle bir tarih ülkemizde başka ilde yoktur.

Yine kurtuluş savaşında Atatürk’ün siz orada sadece düşmanı değil milletin makus talihini yendiniz sözü bu topraklarda yapılan İnönü savaşlarında düşmanın belinin kırıldığı ildir  Bilecik, işte bu yüzden kuruluş ve kurtuluşun beşiğidir ilimiz.

Kuruluştan kurtuluşa bu gurur övünç kaynağımız şanlı Osmanlı imparatorluğu arması, Kayı sancağı, Türk bayrağı bizim için değerlidir, yine imparatorluktan Cumhuriyete, öncekilerle birlikte Ertuğrulgazi ve Osmanlı padişahları ile Atatürk bu milletin ortak değerleridir, Cumhuriyet öncesine değer vermemek itibarsızlaştırmak bu millete ihanettir.

Sayın Bilecik Belediye Başkanı 31 Mart 2019’dan beri Osmanlı minyatürlerini sildin, Osmanlı imparatorluk armasını bakımsız bırakarak içimizi sızlattın, şimdide Kayı sembolünü sökerek adeta ilimizi değerlerimizden temizleme gayreti içindesiniz. Hiçbir gerekçe sembollere saldırıya örtü olamaz. Açıklamanızda yaptığınız çalışmadan dolayı kaldırdığınızı beyan ediyorsunuz amenna çok iyi niyetle düşünelim, olabilir ancak o söktüğünüz sembolü yerine koyacağınızı açıklamadınız, başka daha güzel bir yere koyacağınızı açıklamadınız, kaldı ki yıktıklarınızın getirdiği ses kadar bir tane tarihi bir yapı yaptığınızı göremedik duymadık ses çıkmadı.

Sayın Bilecik Belediye Başkanı bu tarihi gurur sembollerini ilimizin her köşesine gururla yaparak şehrimizin tarihini anlatmak bu tarihi turizme ve ilimize gelire dönüştürmek varken bakın çevre yolunda Kayı sembolü var her gün onlarca araç durup insanlar o merdivenleri tırmanıp resim çekiyorlar yapanlardan Allah razı olsun, sakın burada siyasi bir düşünce için yazdığımı anlamayın sizde gerçekten güzel bir sembol yapın çiçeklerle size teşekküre gelelim. Ancak kaldırdığınız kayı sembolünü yerine koymaz iseniz iyi niyetli bir çalışma olmadığını düşünerek gereken tüm platformlarda ardını arayacağız, bu milletin ortak değerleri, sembolleri siyasetçilerin oyuncağı değildir.” Diye yazmıştık.

Geldiğimiz noktada Kayı sembolümüz kaldırıldı çalışma yapıldı bitti ancak halen Kayı sembolünü ne yerine nede başka bir münasip olan yere koyma noktasında bir çalışma olmadığı gibi herhangi bir açıklamada yapılmamıştır. Sabrımız farklı bir düşünce ile kaldırılmamış olduğuna olan inancımızdandır, ayrıca Bilecik Belediyesinde belirli bir makamı olan geçmişini milliyetçi olarak bildiğimiz birinin bu konuda çalışma yapacağı düşüncemizdir. Tabi ki şu an için bu kişinin de hiçbir beyanının olmaması bizde ya yetki konusunda bir sıkıntısı yada milliyetçi gömleğini çıkarmış olabilir kanaati oluşmaya başlamıştır.

Verdiğimiz tepki siyasete yada farklı yerlere çekilmesin bizim derdimiz değerlerimiz, geçmişimiz ve geleceğimizdir, biz pandemi yavaşlayıp yasaklar kalktığında Ülkemizin her bir köşesinden gelecek olan camiamız mensubu Türk Dünyası üyeleriyle ile İlimizde yapacağımız yürüyüşümüzde yerine koyulan sembolümüzle ya resim çektireceğiz yada kaldırılan sembolümüz niye koyulmadığını soracağız.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.