Bilecik Birlik

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Tarihi köyde restorasyon başlıyor

Osmaneli’ye bağlı Günüören Köyü’ndeki tarihi evleri gün yüzüne çıkarmak ve turizme kazandırmak adına başlatılan çalışmalar kapsamında yeniden harekete geçildi.

Tarihi köyde restorasyon başlıyor
14 Ocak 2021 - 8:39

Osmaneli’ye bağlı Günüören Köyü’ndeki tarihi evleri gün yüzüne çıkarmak ve turizme kazandırmak adına başlatılan çalışmalar kapsamında yeniden harekete geçildi.

Korona virüsü salgını dolayısıyla bir süredir sekteye uğrayan çalışmaları devam ettirmek için incelemelerde bulunan Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, “Valiliğimizin ahşap malzeme ve kereste konusunda Bursa Orman Bölge Müdürlüğünden konuyu çözmesi durumunda restorasyonlara belediyemiz süratle başlayacak” dedi.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan ve Koza Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Ali Çakır ile birlikte köyde incelemelerde bulundu.

Başkan Münür Şahin, Bilecik Valiliği ile birlikte işbirliği içerisinde restorasyon çalışmalarını gerçekleştireceklerini ifade ederek, şunları kaydetti; “Osmaneli’nin turizm açısından önemli bir değeri olan ve ilçemize tarihi Sufi Yolu’ndan 6 km mesafede bulunan Günüören Köyümüzde çok az sayıda da olsa hala devam eden ipek böcekçiliğini tekrar ayağa kaldırmak ve tescilli eski ipek böceği evlerini tekrar turizme kazandırmak için Bilecik Valiliğimizle Osmaneli Belediyemiz işbirliği yapacak. Osmaneli Belediyesi restorasyon ekibince gerçekleştirilecek çalışmalara Bilecik Valiliği malzeme desteği sağlayacak. Özellikle restorasyonlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz ahşap malzeme ve kereste konusunda valiliğimizin Bursa Orman Bölge Müdürlüğünden konuyu çözmesi durumunda restorasyonlara belediyemiz süratle başlayacak. 2021 yılında restorasyonlara başlamayı hedefleyerek, konaklara bu yılda müdahale edilmezse seneye çoğu kendiliğinden yıkılacak. Tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması için Bilecik valimizin destekleri ile inşallah bu yıl restorasyonlara başlarız. İpek böcekçiliği konusunda Bilecik Valiliğimizin yürüttüğü proje kapsamında Osmaneli merkez ve Günüören köyümüzde yeniden ipek böcekçiliğinin canlandırılması için Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Serkan Bircan’ın, Osmaneli Belediyesi ve Bilecik Koza Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Ali Çakır’ın da destekleri ile geçmişe tekrar döneceğiz. Osmaneli Belediyesi kendi iş makinaları ile eski Sufi Yolunu tekrar kullanılabilir hale getirdi. Çok kısa sürede Osmaneli-Günüören köyümüz arasındaki yolun yapılması ile birlikte, Osmaneli-Bayırköy-Günüören mevcut yoluna göre mesafe 10 km kısalmış oldu. Yürüyüş yolu olarakta kullanılacak tarihi yol turizmde önemli bir seçenek olacak” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.