MAHKEME KARARINA RAĞMEN MÜHÜRLENDİ!!! - Bilecik Birlik
SON DAKİKA

MAHKEME KARARINA RAĞMEN MÜHÜRLENDİ!!!

Şeyh Edebali Türbesi alanında bulunan kıl çadır, Bölge İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Belediye tarafından mühürlendi.

Bu haber 06 Kasım 2020 - 9:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şeyh Edebali Türbesi alanında bulunan kıl çadır, Bölge İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Belediye tarafından mühürlendi.

Şeyh Edebali Türbesinin bulunduğu alanda iki işletmeci bulunuyor.

31 Mart 2020 yılında her iki işletme için Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bir karar çıktı. Kararda “Söz konusu izinsiz ve kaçak yapıların kaldırılması” neticesine varıldı.

Bu karar sonrası Bilecik Belediye Encümeni her iki işletmede bulunan söz konusu yerlerin yıkımına karar verdi.

Bunun üzerine işletmecilerden Servet Yılmaz konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme belediye encümenin “Yapı tahsil zaptı” düzenlenmediği için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Dün Belediye avukatı, zabıtalar ve İmar Müdürlüğüne ait çalışanlar bahse konu Servet Yılmaz’a ait kıl çadıra geldi.

Ekipler işletmeyi mühürlemesinin ardından Servet Yılmaz bahse konu yerin kendisinin tapulu alanı olduğunu mutfak kısmının bulunduğu yerin ise, Milli Emlak’tan kiraladığını söyledi.

“Bu yapı 1 ve 3’üncü derece sit alanı içinde”

Belediye avukatı Erman Şahin, bu yapının kaçak olduğunu söyleyerek, “Bu alan Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun belirlediği 1 ve 3’üncü derece sit alanı içinde. Bu nedenden dolayı yerin kimin olduğu konusunda bir önemi yok. İlgili yapının kaldırılması ilgililere tebliğ edildi. Yapıyı kaldırmadılar.

Gerekli açıklama önümüzde günlerde belediye tarafından yapılacak” dedi.

“Bizde ruhsatı iptalin ardından belediye karşı dava açtık ve kazandık”

İşyeri sahibi Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Servet Yılmaz’ın babası Cemil Yılmaz ise, kendisinin bu alanı sit alanı olarak kabul görmediği zamanda aldığını ve üzerine hiç bir şekilde betonlaşma yapmadığını söyledi.

Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesi içinde bulunan meydanında kendi tapulu yeri olduğunu anlatan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; “Burada benim 2 tane tapulu alanım var. Biri çadırın kurulduğu alan diğeri de bu alan. Çadırımın kurulduğu yerin 24 metrekaresi Milli Emlak’a ait.

Geçen sene bu aylarda belediye bize bir yazı göndererek “Ruhsatınız olduğu yer burası değil” dediler. Bizde dedik burası bizim tapulu yerimiz. Dava açtılar ve sonrasında bizim işletme ruhsatımızı iptal ettiler. Bizde ruhsat iptalinin ardından belediye karşı dava açtık ve kazandık.

Şu an çadırın içinde olmasa da dışarıda çayımı gözlememi satarım. Geçmişte karşıda ki esnaf bizi şikayet etti. Aynı zamanda belediye kurula bizi şikâyet ediyor.

Buranın kaçak yapı olduğuna dair Belediyenin yaptığı şikâyet sonrasında Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu inceledi ve yıkım kararı verdi. Sonra belediye bize 2 ay süre tanıdı. Biz buna karşı yürütmeyi durdurma davası açtık. Biz bunu kazandık ve bunlar tekrar yürütmeyi durdurma kararına itirazda bulundular. Biz tekrar bir dava daha açtık. 2 gün önce dava sonuçlandı.

İstanbul Bölge Mahkemesi kararın durdurulmasına karar verdi. Bunlarda ellerinde bir şey bulamayınca mühürlemeye geldiler”

Cemil Yılmaz son olarak bugün yapılan işlemle ilgili herhangi bir yazılı tebligat almadıklarını, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirterek Belediye hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Numan 6 Kasım 2020 / 12:04 Cevapla

Bu zihniyet boyle oldugu surece ilerlemez bir ulke refahi biri goleti yikar biri cadiri yikar oteki alkol ruhsati verir beriki onu kaldirir bozuk bir zihniyet dunyasinda savas yaziklar olsun ikiside ayni seyin laciverti artik kime inanalım kime guvenelim bilemiyoruz semih sahin sen baskan olacam dedin geldin milletin elinde oyuncak oldun azcik ayik gezsen bunlar olmayacak