SİYASETÇİLERİN ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLÜ OLACAK - Bilecik Birlik
SON DAKİKA

SİYASETÇİLERİN ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLÜ OLACAK

Türkiye düşünce ve ifade hürriyeti konusunda uluslararası milletler camiasında şaibeli ve tescilli bir ülke durumunda. Özellikle AİHM nezdinde sabıkalı bir ülke olmamızın ana sebebi kararlarının genellikle Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhine sonuçlanmasından kaynaklanırken, Avrupa kamuoyunda böyle bir kanaat oluşturmuş durumda.

Bu haber 22 Eylül 2020 - 16:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye düşünce ve ifade hürriyeti konusunda uluslararası milletler camiasında şaibeli ve tescilli bir ülke durumunda. Özellikle AİHM nezdinde sabıkalı bir ülke olmamızın ana sebebi kararlarının genellikle Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhine sonuçlanmasından kaynaklanırken, Avrupa kamuoyunda böyle bir kanaat oluşturmuş durumda.

Bu kapsamda Türkiye’de toplumun önünde bulunan kişiler, şahsiyetler, toplum ve halk önderleri ve siyasetçiler genellikle eleştiriye tahammülsüzdürler.

Kendilerine yönelen her eleştiriyi hakaret olarak kabul etme eğilimindedirler.

İfade hürriyetinin önemini vurgulayarak, toplumun önünde yer alan kamuya mal olmuş kişi, şahsiyet, halk önderleri ve siyasetçilerin eleştiriye daha tahammüllü olmaları gerektiğini belirtmek istiyorum.

İnsanı diğer varlıklardan farklı, etkin ve üstün kılan en önemli özelliğin düşünme yeteneğidir. Düşünme faaliyeti ve üretiminin ancak düşünce ve ifade hürriyetinin tam manada sağlanmasıyla mümkündür. Burada ifade hürriyetinin önemini vurgulayarak, toplumun önünde yer alan kamuya malolmuş kişi, şahsiyet, halk önderleri ve siyasetçilerin eleştiriye daha tahammüllü olmaları gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

“Düşünme, bunun ifade edilmesi olan fikir hürriyeti, tüm temel hak ve hürriyetlerin olmazsa olmaz unsuru ve ön şartı olarak kabul edilmiştir. Çünkü insanlığın, bireysel ve toplumsak gelişiminin temel dinamiğini fikir hürriyeti oluşturmaktadır. İnsanlığın katettiği her türlü bireysel ve teknolojik gelişimi ve olgunlaşması fikir hürriyetinin mevcudiyetine bağlı olarak kabul edilmişlerdir”

AİHM kararlarına göre kamuya malolmuş kişiler ve siyasetçilerin eleştiriye daha fazla katlanması gerekiyor.  Türkiye’nin yargı yetkisini tanıdığı AİHM’in ihlal kararı verdiği ülkelere ciddi yaptırımlar uyguladığını biliyoruz.

Türk hukuk sisteminin bir parçası haline gelen ve Anayasa’nın 90’ncı maddesiyle yasa hükmünde, hatta bazı yorumculara göre iç hukukun üstünde sayılan AİHM kararlarında, “bir politikacı siyaset sahnesine girerek, kendisinin eleştirilmesini baştan kabul etmiştir” ifadelerine rağmen Yargıtay, bir çok gazeteci ve yazarı tazminat ödemeye mahkûm etmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında yazılan bir yazı sebebiyle tazminat ödenmesine hükmedilen yerel mahkeme kararının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de, kararı oyçokluğuyla onamıştı.

Karara üyelerden Mehmet Uyumaz muhalif kaldı.

Uyumaz karşı oy yazısında, “siyasetçiye yöneltilen eleştirinin sınırları, özel bir kişiye kıyasla daha geniştir. Topluma mal olmuş siyasi kişinin siyasi yaşamla ilgili davranışlarının kamuoyunca bilinmesinde yarar vardır. Bu nedenle eleştirinin ağır olması kaçınılmazdır. Siyaset yapanlar alkışlardan ne kadar mutlu oluyorlarsa, bazen çok sert eleştirilere de katlanmak zorundadırlar. Açıklanan nedenler karşısında, davacı sert şekilde eleştirilmiştir. Eleştiriyi cezalandıran kararların toplumun da siyasilerin de yararına olmadığını hukukçular bilmeli” diye AİHM kararlarına uygun görüş bildirdi.

Yukarıdaki hukuki ve bilimsel yazıdan sonra eleştirilerim karşısında sözüm ona “bir takım tepeden bakmalara” maruz bıraktıklarını zannettikleri bir gazeteci olarak yazdıklarımın şahsi değil toplumun genel kanısı olduğunun bilinmesini isterim.

Tuzu kuru siyasetçilerinde bir gün “tuzun kokacağını” yaşayarak görecekleri günler yakındır!!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.