"KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR" - Bilecik Birlik
SON DAKİKA

mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir

“KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR”

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Bilecik İl Temsilcisi Osman Vedat Taylan, kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak istendiğini belirterek, “İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılmak isteniyor” dedi. 

Bu haber 29 Haziran 2020 - 14:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Bilecik İl Temsilcisi Osman Vedat Taylan, kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak istendiğini belirterek, “İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılmak isteniyor” dedi.

Şehitler Parkın’da toplanan TÜRK-İŞ’e bağlı Yol-İş Sendikası, Güvenlik-İş Sendikası, Çimse-İş Sendikası üye bir grup, yürüyerek sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanına geldiler.

Burada grup adına bir açıklama yapan Türk-İş Bilecik İl Temsilcisi Osman Vedat Taylan, “Kıdem tazminatını kaldırarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakatta yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor.

Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye alışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır.  Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” dedi.

Görüşlerinin net olduğunu söyleyen Türk-İş Bilecik İl Temsilcisi Osman Vedat Taylan; “Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugünde muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ genel kurallarında oy birliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararların arkasındayız.

Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından emekçiler olaysız bir şekilde meydanı terk etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.