Bilecik Birlik

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Cumhurbaşkanı açıkladı: İşte normalleşme takvimi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası normalleşme planları için atılacak ilk adım kararları belli oldu.

Cumhurbaşkanı açıkladı: İşte normalleşme takvimi
28 Mayıs 2020 - 22:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası normalleşme planları için atılacak ilk adım kararları belli oldu.

Daha öncesinde açıklanan 4 aşamalı normalleşme planı çerçevesinde 27 Mayıs – 31 Ağustos 2020 tarihlerini kapsayan 2. aşamaya geçildi. Bu kapsamda 28 Mayıs Perşembe günü Huber Köşkü’nde video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından gözler Haziran ayı normalleşme takvimine çevrildi.

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı ile 20 yaş altına ve 65 yaş üstüne getirilen kısıtlamaların sürüp sürmeyeceği toplantının ana gündem maddeleri oldu. Kabinede 3 Haziran’da bitecek seyahat yasağına ilişkin de değerlendirmeler yapıldı. 4 saat süren toplantıya İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

KABİNE ÖNCESİ TAHMİNLER NASILDI?

Kabine toplantısından önce bu yasakların ikinci dalganın yaratılmaması için henüz tamamen kaldırılmayacağı ve planlamaya göre belirtilen iki yaş grubu için getirilen yasağın bir süre sonra toplu alanlara girme sınırlandırmasıyla kalkabileceği ifade edilmişti. Ayrıca seyahat yasağı ile ilgili olarak 15 ilde 3 Haziran’da son bulması beklenen bu yasağın tamamen kaldırılabileceği veya riskin yüksek olduğu birkaç şehirde bir süre daha devam edebileceği kaydedilmişti.

Bugün gerçekleştirilen kabine toplantısında merakla beklenen sorular yanıt buldu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi açıklaması ile netlik kazanan 2. aşamada alınan kararlar ve normalleşme takvimi:

1 Haziran:

  • Şehirlerarası seyahat kısıtlaması tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde yeniden getirebiliriz.
  • 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günleri 14:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek.
  • 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubu çarşamba ve cuma günleri 14 ve 20 arasında çıkmaya tabi olmayacak.
  • Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.
  • Restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 20.00’a kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışındadır.
  • Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak.
  • Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde faaliyet geçecek. Müze yerleri de bu tarihte açılıyor.
  • Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı belirli kurallar dahlinde kaldırılmıştır.
  • Açık havada olan konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek. Detaylı açıklamalar yapılacaktır.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, alınan kararlara ilişkin detayların daha sonra yetkili taraflarca açıklanacağını belirtti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.