HANGİ SİYASETÇİ 1000 YIL CEZA ALABİLİR? - Bilecik Birlik
SON DAKİKA

mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir

HANGİ SİYASETÇİ 1000 YIL CEZA ALABİLİR?

Belediye Başkanı Semih Şahin, göreve gelir gelmez geçmiş Belediye dönemlerine ait 300 ve üzerinde yolsuzluk dosyası belirledikleri açıklamasında bulunmuş ancak herhangi bir dosyayı açıklayamamıştı.

Bu haber 24 Nisan 2020 - 12:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Başkanı Semih Şahin, göreve gelir gelmez geçmiş Belediye dönemlerine ait 300 ve üzerinde yolsuzluk dosyası belirledikleri açıklamasında bulunmuş ancak herhangi bir dosyayı açıklayamamıştı.

Ceza hukukçularıyla yapmış olduğumuz görüşmeler ve  araştırmalar ışığında Başkan Şahin’in iddia ettiği gibi dosyalar şayet var ise bununla ilgili olarak suç duyurusunda bulunması gerektiği yönündeyken, suç duyurusunda bulunmaması sebebiyle de TCK 279. Maddesine göre 6 ay ila 2 yıl arasında ceza alması anlamına geliyor.

İddianamenin binlerce sayfa olabileceği ve uzun bir yargılama sürecinin yaşanacağını öne süren ceza hukukçuları “şayet 300 dosya iddiası yalan ise Başkan Şahin’in TCK’nın ilgili maddeleriyle yargılanması gerektiğinin altını çizdiler.”

Ceza hukukçuları yapmış oldukları yorumlarda söz konusu siyasetçinin, karar merci ve yetkili olması hususları dikkate alınarak ve iddianamede yer alacak her bir dosya için ayrı ayrı ele alınıp içtima yapılması halinde TCK’ya göre 600 yıl ila 1000 yıl arasında ceza almasının kuvvetle muhtemeldir dediler.

TCK 279. madde

Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi Suçunun Yaptırımı

Maddenin 1. fıkrası hükmüne göre, kamu adına soruşturma ve kovuştur­mayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  1. fıkrada ise, suçun,adli kolluk görevini yapan kişi tarafından işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek cezanın yarı oranında artırılması öngörülmüştür.

Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi Suçunda Kovuşturma Ve Görevli Mahkeme

Suçun kovuşturulması şikayet koşuluna bağlı değildir. Kamu Görevlisi tarafın­dan göreviyle bağlantılı olarak öğrenilen bir suçun yetkili makamlara bildirilmeme­si eylemi, “kanun dairesinde kendilerinden istenen adliye ile ilgili görev veya işler”de… ihmalde bulunma niteliği taşıdığından CMK’nm 161/5’inci maddesi uya­rınca doğrudan Cumhuriyet Savcılığınca soruşturulur. Vali ve kaymakamlar hak­kında 4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerin yargılanması hakkında ka­nun hükümleri, en üst dereceli kolluk amirleri hakkında ise hakimlerin görevlerin­den dolayı tabi oldukları yargılama usulü uygulanır.

Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 10. maddesi uyarınca yargılamayı yapmakla görevli mahkeme sulh ceza mahkemesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Yılmaz VURAL 24 Nisan 2020 / 15:12 Cevapla

Şayet bu şekilde öksüzün ve yetimin hakkı yendiyse ve göz göre göre bu açıklanmıyorsa elbet bir gün birileri hesap soracak ve bu bir gün göz yumanlara da geri dönecektir. Açıklamadığın 300 dosya bir gün tespit edilirse sen de onları yapanlarla aynı duruma düşersin Sn.ŞAHİN. Sana güvenenleri yarı yolda bırakma. İnsanlar bu yüzden sana güvendi oy verdi.