8 Nisan 2020

Bilecik Birlik

Gücü adında

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bilecik Valiliği, yerel bir basın kuruluşunda yer alan bir haber üzerine yaptığı yazılı açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Valilik, ilimizde yayın yapan yerel bir gazete ve haber sitesinde, Bilecik'e gelecek acemi erlerle ilgili koronavirüs tedbirlerinin alınmadığı iddialarına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, alınan tedbirler açıklanırken, halk arasında endişe, korku ve panik yaratacak bu tür haberler hususunda hassasiyet gösterilmesi istendi.

Bilecik Valiliği, yerel bir basın kuruluşunda yer alan bir haber üzerine yaptığı yazılı açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilik, ilimizde yayın yapan yerel bir gazete ve haber sitesinde, Bilecik’e gelecek acemi erlerle ilgili koronavirüs tedbirlerinin alınmadığı iddialarına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, alınan tedbirler açıklanırken, halk arasında endişe, korku ve panik yaratacak bu tür haberler hususunda hassasiyet gösterilmesi istendi.

Bilecik Valiliği’nden yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak da ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Cumhurbaşkanlığımızın ve Bakanlıklarımızın genelgeleri doğrultusunda ek olarak ilimizde uygulanacak tedbirler, gerekli hassasiyet gösterilerek tüm kurumlarımızca titizlikle uygulanmaktadır.

2’nci Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı’na katılış yapacak acemi erlere yönelik olarak CORONA VİRÜS (Covid-19) hastalığına karşı alınan tedbirler ile ilgili olarak;

a) Kışlaya yeni katılış yapacak acemi erler, nizamiye girişinde Bilecik İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen sağlık personeli tarafından vücut ısıları ölçülüp sorgulama ve fiziki muayeneleri yapılarak kışlaya alınacak, durumu şüpheli olanlar kışlaya girmeden sağlık kurumuna sevk edilecektir. Diğer acemi erler BMM (1. Basamak Muayene Merkezi) ve ASM (Aile Sağlığı Merkezi)’ne yönlendirilip burada bulunan sağlık personeli tarafından son kontrollerinin ardından kışlaya girişleri sağlanacaktır.

b) Kışlaya giriş yapan tüm personelin vücut ısılarını ölçmek maksadıyla, sağlık ekibi ile beraber ve koordineli olarak görev yapan personel, nizamiyelerde görevlendirilmiştir.

c) Erbaş ve erlerin ortak kullanım alanları (koğuş, tuvalet, banyo, yemekhane, mutfak vb.) Bilecik Belediyesi tarafından dezenfekte işlemleri yapılmış olup, müteakip dönemlerde periyodik olarak haftada bir kez aynı işleme devam edilecektir.

d) Sağlık Bakanlığı’nın konu hakkında yayınlamış olduğu tedbirler kapsamında, sağlık personeli tarafından tüm personel bilgilendirilmiş olup, ilgili genelgeler doğrultusunda tüm tedbirler alınmıştır.

Bilecik 2’nci Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı önünde de koronavirüse karşı herhangi bir önlem alınmadığına ilişkin haberde geçen iddialar, gerçeği yansıtmamakta olup, Askerlik hizmetini yapanları ve askerlik hizmetine katılacak olanları bu hizmeti yapmaktan soğutacak şekilde yapılan ve halk arasında endişe, korku ve panik yaratacak bu tür haberler hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.”