ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMEK - Bilecik Birlik
SON DAKİKA

mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir

ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMEK

Seçim zamanı gazetemiz ofisinde röportaj veren Millet İttifakının Bilecik Belediye Başkan Adayı Semih Şahin’e sorduğum soruların arasında yer alan, Seçildiğiniz takdirde işçi çıkarma olacak mı sorusuna, Aday Şahin; “İşini yapanları değil ama bankamatik çalışanlarını işten çıkaracağım” yanıtını vermişti.

Bu haber 17 Ocak 2020 - 23:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Seçim zamanı gazetemiz ofisinde röportaj veren Millet İttifakının Bilecik Belediye Başkan Adayı Semih Şahin’e sorduğum soruların arasında yer alan, Seçildiğiniz takdirde işçi çıkarma olacak mı sorusuna, Aday Şahin; “İşini yapanları değil ama bankamatik çalışanlarını işten çıkaracağım” yanıtını vermişti.

Seçildikten sonra ışık hızında alınan yaklaşık 150 personelin ardından kamuoyunda Belediye’nin yeni yılın ilk günlerinde “işçi çıkartacağı” söylemleri artmış yapmış olduğumuz araştırmalara göre yaklaşık 130 kişilik bir listenin hazırlandığı Ocak ve Nisan ayları olmak üzere iki ayrı periyotta çıkışların olacağını öğrenmiştik.

13 Ocak gece 23.05’te ilk kez gazetemiz tarafından “Belediyede işçi kıyımı iddiası”  başlığıyla haberi yapıldıktan sonra ki gün tebligatlar yapılarak çalışanların iş akitlerinin fesh edildiğini kamuoyu öğrenmiş oldu.

Başkan Şahin, bugün genel merkezin işçi kıyımı yapan Belediyelere gönderdiği hazır metin üzerinden bir kaç kalıp cümleyle basın açıklaması yapıyor ama cevaplanması gereken soruları es geçiyor.

* Belediyeye aldığı çalışan sayısı,

* Danışmanı olan “Gölge Belediye Başkanı” ve sekreteri hakkında,

* Başkan Yardımcısı Recep Gırca’nın “kızı (gelini)” geçen hafta işe başlaması,

* 31 Mart sonrasında işe alınan yaklaşık 150 personel arasında “bankamatik çalışanı” var mı,

* İşe alınanların kaç tanesinin “sigorta girişinin işe başladığında yapıldığı, kaç tanesinin aylar sonra yapıldığını,”

* Halen Bilecik Belediyesi ve Kayı A.Ş. bünyesinde “sigortasız çalışan” olup olmadığını,

Kamuoyunun bir çok merak ettiği soruları neden cevaplayamadı.

Başkan Şahin diyor ki; “zabıtalar memur olması lazım” lakin zabıta müdürlüğünde, 13 personel şirket elemanı ama ne hikmetse 5’i işten çıkarılıyor.

3 dönem Belediye Başkanlığı yapmış şimdinin Milletvekili Selim Yağcı, 11 ay Belediye Başkanlığı yapmış Nihat Can ve Ak Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık ile ilgili söylediği “Bunların eşi, kardeşi, oğlu ve uzaktan yakından akrabaları halen belediyede çalışıyor” vurgusu “aba altından sopa gösterme” girişiminden başka bir şey olmamakla beraber “TYP’yi açın işten çıkardıklarımı geri alacağım” cümlesi de insanların zekasıyla dalga geçer durumdadır.

Birde işten çıkardıkları arasından 3-5 çalışanın tebligatının geri alınması yani “geri vites” yapma durumu var.

Sendikaların (Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen) işten çıkarılanları “örgütlemelerini engellemek” adına yapılmış bir manevra olarak değerlendiriyorum.

2004 yılında Ak Parti’den Belediye Başkanı olan Selim Yağcı, geçmiş dönemde işe alınan personelleri işten çıkardığında, Bilecik kamuoyu parti gözetmeksizin haksızca işten çıkartılan personelin yanında yer almış ve verilen hukuki mücadele sonrasında mahkeme kararıyla işe geri dönüş hakkı kazananlardan bir’i hariç Bilecik Belediyesi’nde işe başlatılmışlardı.

Zaman içinde emekli olanlar haricinde halen çalışan olduğunu biliyoruz.

Verilen işten çıkarma kararının mahkeme tarafından haksızlık olarak değerlendirilmesi Başkan Şahin tarafından işten çıkarılan ve çıkarılacaklara emsal teşkil edileceği hukukçular tarafından dillendiriliyor.

Bekleyelim ve görelim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.