8 Nisan 2020

Bilecik Birlik

Gücü adında

BAŞKANLARIN 9 AYLIK KARNESİ

Seçimlerin üzerinden 9 (dokuz) ay geçti. Belediye Başkanlarının bir kısmı, başladıkları maratonda bir hayli yol kat ettiler. Yeniden seçilen Başkanların pek zorlandığı söylenemez. İlçelerindeki ve belediyedeki sorunları zaten biliyorlardı. Ancak yeni seçilen Başkanları, karşılaştıkları sorunlar yordu.

Seçimlerin üzerinden 9 (dokuz) ay geçti. Belediye Başkanlarının bir kısmı, başladıkları maratonda bir hayli yol kat ettiler.

Yeniden seçilen Başkanların pek zorlandığı söylenemez. İlçelerindeki ve belediyedeki sorunları zaten biliyorlardı. Ancak yeni seçilen Başkanları, karşılaştıkları sorunlar yordu.

İşte Belediye Başkanlarının 9 (dokuz) aylık karneleri; 

Bilecik’te Millet İttifakının CHP’li Belediye Başkanı olan Semih Şahin, eleştirilen karar ve uygulamalarına rağmen “2020 yılı benim yılım olacak” iddiasıyla yoluna devam ederken, geçmiş Belediye döneminde yapılan hizmetleri yok ederek daha iyisini yapacağı söylemini eyleme geçirmemesiyle biliniyor. Sosyal yaşamla ilgili konserler ve Tevfikbey Caddesi girişine yapılan Atatürk resimlerinin yer aldığı “100. yıl duvarı” projeleri dışında, yasal prosedürlere takılan “kreş” çalışmaları dışında bir proje henüz hayata geçmiş değil.

Bozüyük’te Millet İttifakının CHP’li Belediye Başkanı olan Talat Bakkalcıoğlu, zorlu süreci bazı tartışmalara rağmen güzel götürdü ve şu an geldiği noktada sorunların üstesinden geleceğini gösterdi. Belediye borçlarının % 70 oranında ödenmesi dışında Boztram ve Bozpark projeleri için çalışmalarına devam ediyor.

Osmaneli’nde bu dönem Bağımsız olarak seçilen Münür Şahin, bıraktığı yerden Osmaneli’yi güzelleştirmeye, özellikle ilçenin markası haline gelen “Lefke Bezi, İçmeler ve Spor turizminde” büyük ivme kazandırmaya devam ediyor.

Gölpazarı zor bir ilçe. Ak Parti’den seçilen yeni Başkan Hayri Suer, sorunları çok olan ilçede, yaptığı çalışmalar ve projelerle, ekonomi, sanat, sosyal yaşamıyla halka yol gösterici olacak ve ilçenin kalkınmasına katkı sunarak, geleceğe dönük güzel mesajlar verdi.

Pazaryeri’nde Bağımsız Belediye Başkanı seçilen Zekiye Tekin, Bilecik siyasetinin yükselen yıldızı ve gülen yüzü olarak, hizmet yarışında bayrağı devralarak, 15 yıllık Belediyecilik bilgi, birikim ve deneyimi ile halkın en büyük isteklerinden olan “tarla yolları” ve Bakanlıkça onaylanan bir takım projelerle çıtayı daha yukarıya taşıyacağını gösterdi. Kolay değil bir ilçenin yönetimi ona emanet edildi. İlçenin geleceği onun projeleriyle, çalışmalarıyla belirlenecek.

Söğüt’te Cumhur ittifakının MHP’li Belediye Başkanı seçilen İsmet Sever, seçimlerin ardından geçen dokuz ay içerisinde yaptığı çalışmalarla, Belediyecilikte farkındalık yaratacak yönetim anlayışıyla, insan odaklı çalışmalar başta olmak üzere eşit ve kaliteli hizmet anlayışıyla, seçim sloganında olduğu gibi Söğüt’de değişimin, yenilenmenin ve kalkınmanın temellerini attı.

Yenipazar’da MHP’den ikinci dönemini yaşayan İlhan Özden, sorunlara kısa sürede sonuç bulma yeteneği ve becerisiyle bu yükü taşıyabilecek siyaset üstü bir belediye başkanı olduğunu halkla bütünleşerek gösterdi. Temel ne kadar sağlam olursa üstüne ekleyeceğiniz hizmetlerde o kadar kaliteli ve yerinde olur.

İnhisar’da Ak Parti’den Belediye Başkanı seçilen Mehmet Kepez, Belediyecilik ve yöneticilik tecrübesiyle en küçük ilçede fark yaratmaya devam ediyor. İlçe’ye TOKİ ve doğal gaz gelmesi için çalışmalarda bulunan Başkan Kepez, ilçenin simgesi olan Nar meyvesinden lokum üretimine başlayan ve taşımalı eğitimde büyük fedakarlıklar göstererel, ilçenin sorunlarını yerinde tespit ederek çözüm için projeler üretmeye devam ediyor.

Bayırköy Beldesinin Ak Parti’den 3. Dönem Belediye Başkanı olan Mustafa Yaman, beldede yaptığı çılgın projelerle adından söz ettirmekle beraber en tecrübeli Başkan sıfatıyla Bilecik Belediyeler Birliği Başkanı seçilerek çok büyük bir yükün altına girmiş olsa da sorunlara pratik çözümlerle yaklaşarak profesyonel bir yönetim anlayışıyla Belde’ye ve İlin geneline hizmete devam ediyor.

Vezirhan Beldesinin MHP’li Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Ocak, Belde halkının sosyal yaşamına katkı sağlayacak projelerle ve altyapı çalışmalarıyla adından söz ettiriyor. Belde’de eğitime verdiği büyük destek ile sanayi kuruluşlarının istihdamı konusunda oluşturduğu masayla Belde’de işsizlik sorununu büyük ölçüde çözmüş durumda. Dar gelirli vatandaşlara yönelik Belediye olarak yapacağı konutlarla siyasi arenada ses getirecek bir hamle yapacağını düşünüyorum.

Dodurga Beldesinde Ak Parti’den ikinci dönem Belediye Başkanı seçilen Selim Tuna, Belde’nin sorunlarını çözme noktasında yaptığı çalışmaların yanı sıra Belde’de daha önce hizmet veren PTT Şubesinin açılmasında büyük bir özveriyle hareket ederek vatandaşların hizmetine sundu. Belde’de devam eden Altyapı çalışmalarının yanı sıra Belde’ye doğal gaz getirilmesiyle ilgili girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

2019 yılının son günlerinde Belediye Başkanlarıyla ilgili değerlendirmemiz bu şekilde yer alırken önümüzde ki süreçte Başkanların nasıl bir yol izleyeceklerini hep birlikte göreceğiz.