Bilecik Birlik

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

BU HABERİ DİKKATLİ OKUYUN

25 Haziran 2002 tarihinde o dönem haftalık olarak yayınlanan DEĞİŞİM GAZETESİ’nin benimle yaptığı röportaj. Gazeteciliğimi ve Bilecik’teki yerimi tartışanlara, yaklaşık 18 yıl önce yapılan  röportajı dikkatle okumalarını öneriyorum. 

BU HABERİ DİKKATLİ OKUYUN
13 Kasım 2019 - 21:11

25 Haziran 2002 tarihinde o dönem haftalık olarak yayınlanan DEĞİŞİM GAZETESİ’nin benimle yaptığı röportaj. Gazeteciliğimi ve Bilecik’teki yerimi tartışanlara, yaklaşık 18 yıl önce yapılan  röportajı dikkatle okumalarını öneriyorum.

Bilecik’in sosyal yaşantısında görmeye alışık olduğumuz Serdar Kara ; GELİŞMEK İÇİN BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Bilecik’te hissettiğiniz en büyük eksiklik nedir?

Hissettiğim eksiklikler o kadar fazla ki söylemekle bitmez. Gerçi zaman içerisinde birer birer giderilmektedir.  Örneğin tomografi cihazı için çevre illere giderdik şimdi ise elimizin altında. Bunda emeği geçenler gerçek vatanseverlerdir. SSK Hastanesi, otopark ve spor kompleksi yapılabilir. Bu konularla ilgili olarak SSK Hastanesi konusunda kapsamlı bir çalışma olduğunu öğrenmek bile gurur verici ancak ümidimiz bunu siyasi bir araç olarak değil memleket meselesi olarak ele alınmasıdır.

Spor kompleksi derken komple bir tesisten bahsediyorum. İlimiz genelinde Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çim ve halı sahalar, havuzlar, kapalı spor salonları mevcut ancak çeşitli nedenlerden dolayı faydalı olmuyor.

Diğer yandan ülkemizde araç yoğunluğu bakımından ilk sıralarda yer almaktayız ancak halen bir otoparkımız yok. Çocukluğumda arabası olanlar parmak ile gösterilirdi şimdi ise arabası olmayanlar gösteriliyor.

Çözüm aranması lazım gerçi seçim zamanlarında adayların hepsi projeler halinde sunuyor zaten.

Sizce Bilecik tarım, hayvancılık sanayi ve turizm alanlarının hangisinde ilerlemelidir?

İlimiz genel anlamda tarım ve hayvancılık şehri zaten. Toprağımız gerçekten çok verimli ancak ülkemizde yanlış politikalar yüzünden tarım ve hayvancılığın bitirildiği bir sırada bu yönde gelişme beklenemez. Çiftçi tohum, gübre ve diğer gerekli malzemeyi alacak parasını mahsulü kaldırdıktan sonra verecek böyle bir ticarete günün şartlarında kimse dayanmaz. Cezaevlerinde çiftçi kredisi borçlarında dolayı yüzlerce çiftçi yattı. Bu insanların vebali kimin üzerinde hiç düşündünüz mü? 1980 yılların başında tarım sanayiye feda edilmiştir.

Toplam 6 adet OSB’ye sahibiz doluluk oranımız sadece 2 OSB’de gerçekleşmek üzere. Diğer OSB’lerde doluluk oranı arttırılmalıdır.

Bunun dışında yer alan büyük sanayi kuruluşlarının yatırımları mevcut.

Turizme gelince bu konuda tanıtım olarak çok iyi yoldayız ancak geri dönüşüm bakımından zayıfız. Bunun nedenleri araştırılmalıdır.

Son derece sosyal bir insan olarak ilimiz sosyal yaşantısını nasıl buluyorsunuz? Bu konuda sizin ne gibi çalışmalarınız var?

İlimizde sosyal yaşantının iyileştirilmesi lazım. İlimiz insanı kültürel etkinliklere karşı inanılmaz derece de duyarlı.  Abartısız bir günde 3 tiyatro, konser vb. etkinlik olsa hepsinde seyirci oranı tam kapasitede olacaktır. Benim kurmuş olduğum bir tiyatro topluluğu mevcut. Çoğunluğunu üniversite öğrencileri oluşturmakta. 2 yılda 2 oyun çıkardık. Son oyun sonrası ilimizde yaşayan Bilecikli kardeşlerimizden aramıza katılanlar oldu. Biz herkese açık bir topluluğuz. Her yaştan her meslekten insan aramıza katılabilir. Aralık ayında gösterime girecek yeni bir oyun için çalışmalarımız sürmekte. Önümüzde çok büyük zorluklar oluyor bunları diyaloğumuzun iyi olduğu büyüklerimizin destekleriyle çözebiliyoruz.

Bu konuda en büyük desteği Sayın Valimiz ve 1.OSB Yönetiminden gördük. Amacım tiyatro gönüllüleri topluluğunu dernekleştirebilmek olacak.

Bilecik’te yıllardır basınlar uğraşan kişilerden birisiniz. İlimizde yerel basına bakış açınız nedir?

Bu işle uğraşmamıza yıllardır derseniz yanlış olur. Bu işi yapan büyüklerimizin emek sarf ettikleri yıllar bizler için rehber niteliğindedir. Çünkü ayakta kalabilmek zordur. Bizlerin onlardan öğreneceğimiz çok şeyler var. Bu işi yapmak çok kolay olsaydı herkes gazeteci olurdu. Gazetede de köşe yazısı yazma ile gazeteci olunmaz. Bu yazıları periyodik olarak devam ettirebilirsen ve insanlara kendi yorumunu doğru şekilde ulaştırırsan gazeteci olursun. Yani konusunda uzmanlaşmak esastır. Ekonomi muhabiri, spor muhabiri olamaz çünkü hangi dal ile uğraşıyorsanız o dalın tüm kurallarını en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerekmektedir.

İlimizde basın kuruluşu olarak 1 günlük 3 haftalık gazete, 2 radyo mevcut. Sizde haftalık yayın yapan gazetelerden birisiniz ve farklısınız. Her yayın kuruluşunun izlediği belirli politikalar var. Yayın yapan gazetelerimizde çok değerli kalemler mevcut. Şuna inanıyorum ki ilimiz de yaşayanların büyük bir bölümü tüm köşe yazarlarının yazılarını okumaktalar. Ancak bu sektörde birlik ve beraberlik yok. Yani sizin doğru kaynaklı yazdığınız haberde yer alan kişi, kurum ve kuruluş bir başka gazeteciyle çok rahat bir şekilde dirsek temasına geçebiliyor.

Şimdi bu işi yaparken hangi amaçla yaptığınız önemlidir. Siz insanlara faydalı olmak adına mı yoksa elinizdeki gücü bir şantaj olarak mı kullanıyorsunuz.

Radyolara gelince belirli bir istikrar içerisinde yayın hayatına devam etmekteler. Her iki radyonun sahipleriyle de zaman zaman sohbet ettiğimiz de radyo haberciliği konusunda bazı düşüncelerimi söylerim.  Daha önce bu işi yapmış birisi olarak sabah kuşaklarında gazete satır aralıklarından bahsedilebilir diye düşünmekteyim.

Sizce yerel basına ilimizde gereken önem veriliyor mu?

Basının gücü ilimiz de bilinmemekte çünkü hiçbir gazeteci büyüğüm, bu gücü kötü amaçlar için kullanmamıştır. Ya da yaptırım gücü olarak görmemişlerdir. Son zamanlarda bu işi yapan insanlara karşı saygı ve sevgi gösterileri artmış durumda. Bu sevindirici bir durum. Yanı yazdığın yazıdan bir paragrafın sizi gören insanlardan tarafında size okunması güzel bir duygu.

Gazetecilik kutsal bir meslek ancak bunu bulduğunuz çevrenin kurallarına göre yaparsanız iyi, yapmazsanız sizden kötüsü olmaz. Bunu en iyi yaşayanlar insanlardan birisi olarak söylüyorum. Haberini yaptığınız kişi, kurum veya kuruluş sizden bunun intikamını almak için her türlü çirkefliği yapar. Örnekler insanların hafızalarında yer almakta. Birçok arkadaşımız bu sebepten dolayı zor günler yaşadılar.

Gazeteciler toplum için vardır ve var olmaya devam edeceklerdir.

Eklemek istediğiniz düşünceler

25 yıldır Bilecik’te yaşayan biri olarak ilimizde birlik ve beraberlik rüzgarlarının hiç dinmeden esmesini istiyorum. Yaşadığımız şehir hepimizin nefes aldığı, acı tatlı birçok olayları paylaştığı bir yer. Sağduyulu herkesin bu şehre sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.

Bırakalım dedikoduları, çirkeflikleri ve çekememezlikleri, bir araya gelmenin ve şehrimizin gelişmesi için projeler üretelim. Başarılı olanları takdir etmeyi, başarısız olanları da sebeplerini araştırarak eleştirelim.

Bu arada ilk defa röportaj yapılan kişi ben oluyorum bu çok değişik bu duygusu doğrusu. Keyif verici röportajınız için çok teşekkür ederim. Sizlere yayın hayatınızda başarılar dilerim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.