Ne İseniz o Olun... - Bilecik Birlik
SON DAKİKA

mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir

Ne İseniz o Olun…

Bazı kimseler kendisini anlatmasını öyle güzel becerirler ki adeta şaşırırsınız. Kendisini anlatır da anlatırlar. ‘’Ben şuyum, ben buyum, ben şöyleyim, ben böyleyim, ben şöyleydim ben böyleydim, falanca zaman şöyle yaptım, filanca zaman böyle yaptım.’’ diye. Adeta böbürlenir.

Bu haber 13 Eylül 2019 - 22:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bazı kimseler kendisini anlatmasını öyle güzel becerirler ki adeta şaşırırsınız. Kendisini anlatır da anlatırlar. ‘’Ben şuyum, ben buyum, ben şöyleyim, ben böyleyim, ben şöyleydim ben böyleydim, falanca zaman şöyle yaptım, filanca zaman böyle yaptım.’’ diye. Adeta böbürlenir.

Bu anlatma sürer de gider. Hele bir de dinleyici bulduklarında inanın önüne geçemezsiniz. Sizin ya da bir başkasının konuşmasına fırsat bile vermezler. Aslında bu anlatımın boş olduğunu kendileri de bilirler. Atar tutarlar. Özne olarak daima ben derler. Sen, o, biz, siz, onlar sözcüğünü kesinlikle kullanmazlar. Hatta anlatımlarında gizli özne de hiç yoktur.

İster kamu ister özel sektörde çalışmış olun. Ya da bu kurumlardan emekli olmuş olun. Bulunduğunuz birimin patronu veya amiri, en üst yetkilisi gayet olgun, mütevazi, eğitimli, liyakatlı, becerikli, başarılı, biri de olabilir. Tam tersi deli dolu, cahilce, eğitimsiz, liyakatsız,  beceriksiz, ve başarısız biri de olabilir. Amacım kimseyi küçümsemek veya horlamak değil ama bazen en alt kademedeki bir çalışan da patrondan veya en üst amirden, yetkiliden fazla konuşurlar.

Zannedersiniz ki oranın sahibi, en üst yetkilisi O !…

Bazen kişi yada kuruluş yetkilisi olarak işin ehli olmayan, söz konusu konuda uzmanlığı ve bilgisi bulunmayanlar da atanabilirler. Bunlar bilir bilmez, yalan yanlış fetva verir geçerler. Bu arada yanlış yönlendirmeler söz konusu olabilir.

Bilmezler ki ‘’Boş tenekenin sesinin çok çıktığını’. Bilmezler ki ‘’Çok konuşanın çok hata, az konuşanın az hata yaptığını’’’

Her konuşmanızda daima ben demeyin.  Bazen de biz öznesini kullanın. Tekil değil çoğul olalım. Hep birlikte güçlü olalım.

Bu arada şu atasözünde de belirtildiği üzere: ‘’Seni sen değil, başkası anlatsın’’ Ayrıca,  Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘’Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.’’ sözünü aklımızdan çıkarmayın.

Abartmayın, atıp tutmayın. Böbürlenmeyin.

Sizden büyük Allah C.C. var. Yoksa zor durumda kalabilirsiniz.

Sizden istenilen fazlası değil, değişime yönelmeyin. ‘

’Ne iseniz o olun.’’

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.