SON DAKİKA

Bilecik Birlik

ÜST GEÇİT İHALESİNİ ALAN FİRMADAN AÇIKLAMA; “TARAFIMIZA 500 BİN LİRA ÖDENMEMİŞTİR”

Hastane önünde yer alan üst geçidin ihalesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Semih Şahin’in ihaleyi alan firmaya 500 bin lira ön ödeme yapıldığı açıklamasına, ihaleyi alan Artil Endüstriyel ve Sanatsal Çözümler Ltd. Şti firmasından açıklama yapıldı.

ÜST GEÇİT İHALESİNİ ALAN FİRMADAN AÇIKLAMA; “TARAFIMIZA 500 BİN LİRA ÖDENMEMİŞTİR”
Bu haber 01 Ağustos 2019 - 23:47 'de eklendi.

Hastane önünde yer alan üst geçidin ihalesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Semih Şahin’in ihaleyi alan firmaya 500 bin lira ön ödeme yapıldığı açıklamasına, ihaleyi alan Artil Endüstriyel ve Sanatsal Çözümler Ltd. Şti firmasından açıklama yapıldı.

Artil Endüstriyel ve Sanatsal Çözümler Ltd. Şti firmasınca yapılan açıklama;

“Artil Endüstriyel ve Sanatsal Çözümler Ltd. Şti. , eserleri Türkiye’nin pek çok ilinde ve müzesinde sergilenme olan, Türkiye çapında bu alanda tanınırlığa ve ticari itibara sahip, hem idareler hem de özel hukuk tüzel kişileri tarafından tercih edilen bir şirkettir.

Bilecik Belediyesi ile de belediye sınırları içerisinde bulunan metal üst geçidin özel tasarım Osmanlı Temalı – Kubbeli giydirme çalışması yapılması konulu, net 800.000,00 TL bedelli, 18.02.2019 tarihli sözleşme imzalanmıştır. İşbu Sözleşme uyarınca, işin yapım süresi 180 gün olarak belirlenmiştir.

Sözleşme uyarınca, yapılacak olan esere ilişkin imalat kendi atölyemizde tamamlanacak, bunun üzerine yine masrafı tarafımıza ait olmak üzere Bilecik’te belirlenen üst geçitte kurulum ve aydınlatma işleri yapılacaktır.

31.03.2019 tarihli yerel seçimler ile Bilecik Belediye başkanlığında parti ve başkan değişmiş ve CHP adayı Sn. Semih Şahin seçimleri kazanmıştır. Bu durum üzerine yeni belediye başkanını seçimden dolayı hem tebrik etmek hem de biten imalatların görsellerin gösterilmesi amacıyla belediye başkanından randevu alınmış ve ziyaretine gidilmiştir.

Bu görüşmede, Bilecik Belediyesi’nin yeni başkanı Osmanlı temalı eserlerden kişisel olarak hoşlanmadığını, Osmanlı temalı figürler içeren bir eseri asla değerlendirmeyeceğini ve bundan önce de yapılan bu tarz eserlerin hepsini kaldıracağını bizzat tarafımıza beyan ederek hukuki herhangi bir gerekçeye dayanmayarak ve idarenin devamlılığı ilkesini zedeleyerek; imzalanan ve geçerli olarak yürürlükte olan sözleşmeyi kesinlikle kabul etmediğini sözlü olarak ifade etmiştir.  Ayrıca görüşmede eserin değiştirilebileceği, başkanın beğeneceği şekilde revize edilebileceği de belirtilmesine rağmen bu teklifler de Sn. belediye başkanı tarafından kabul edilmemiştir.

03.05.2019 tarihinde tarafımızca yazılı olarak da belediyeye imalatların tamamlandığını tekrar bildirilip, alanın tarafımıza montaj için teslim edilmesi talep edilmiş ancak belediye yer teslimi yapmayacağını yazılı olarak da tarafımıza beyan etmiştir.

Bunun üzerine sözleşme nedeniyle yapılan toplam masrafın tespiti amacıyla Kahramankazan Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurulmuştur. Yapılan bilirkişi incelemesi ve keşif ile sözleşme kapsamında sadece imalatlar için toplam 453.804,40 TL masraf yaptığımız olarak belirlenmiştir.

Bazı yerel gazetelerde Belediye Başkanı Sn. Semih Şahin’in konuyla ilgili olarak birtakım açıklamalarına yer verilmiştir. Bu açıklamalarda özetle; şirketimize Belediye tarafından ön ödeme olarak 500.000,00 TL ödendiği, işin aslında maliyetinin 140.000,00 TL olduğu belirtilmiştir.

Bu ifadeler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Tarafımıza kesinlikle 500.000,00 TL tutarında bir ön ödeme yapılmamıştır. Belediye tarafından, Sözleşme ve kesilen faturaya istinaden KDV hariç 120.000,00 TL ödeme yapılmıştır. Bu bir ön ödeme değildir, yapılan imalatlar karşılığı yapılan bir ödemedir.

Sn. Belediye Başkanının 500.000,00 TL ödeme yapıldığını söylemesi iki seçeneğin sonucu olabilir. Bunlardan ilki, sayın başkanın belediye hesapları hakkında bilgisi olmaması, ikincisi ise doğruyu söylememesidir. Yapılmayan bir ödeme ile ilgili olarak yapıldığını beyan ederek paranın nereye gittiği ithamı rüşvet iması içermektedir.

Ayrıca iddianın aksine işin 140.000,00 TL’ye yapılması mümkün değildir. Aydınlatma, montaj ve nakliye hariç, bilirkişi raporuyla sabit olduğu üzere şimdiye kadar KDV hariç 453.804,40 TL masraf yapmış durumdayız. Sn. Belediye Başkanı teknik olarak mümkün olmadığı halde 140.000,00 TL diyerek de rüşvet imasında bulunmaktadır.

Sonuç olarak yeni belediye başkanı sırf kişisel zevklerine uymaması nedeniyle yürürlükte olan bir sözleşmeyi uygulamamakta, diğer teklifleri de reddetmektedir. Bu hareketleri sonuçta idarenin devamlılığı ilkesinin zedelenmesine, kamu zararına yol açmaktadır. Zararımızın tazmini için tüm hukuki işlemlere başlanacaktır.

Üretiminde onlarca çalışanımızın aylar süren emeğinin olduğu bir işin , iptal nedenini farklı göstermek amacıyla, firmamızı itham ederek ve bazı imalarda bulunarak firmamızın karalanması söz konusudur.” ifadelerine yer verildi.

  

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER