SON DAKİKA

Bilecik Birlik

“Belediye Başkanına” açık mektup

Büyükşehirlerin arasına sıkışmış küçük ama Kuruluşun ve Kurtuluşun kilit noktasında ki şehirdir Bilecik. Gelişme yolunda ve son yıllarda kabuğunu kırmış bir şehir görüntüsü yakalamaya çalışan bir şehir olsa da biraz da köy… Pek çok insan yediği yumurtanın tavuğunu, yaptığı yoğurdun ineğini tanıyor. Bu şehirde yaşayanların yerlisi de taşınanıda zarif ve güler yüzlüler.

“Belediye Başkanına” açık mektup
Bu haber 02 Ağustos 2019 - 21:15 'de eklendi.

Büyükşehirlerin arasına sıkışmış küçük ama Kuruluşun ve Kurtuluşun kilit noktasında ki şehirdir Bilecik.

Gelişme yolunda ve son yıllarda kabuğunu kırmış bir şehir görüntüsü yakalamaya çalışan bir şehir olsa da biraz da köy…

Pek çok insan yediği yumurtanın tavuğunu, yaptığı yoğurdun ineğini tanıyor.

Bu şehirde yaşayanların yerlisi de taşınanıda zarif ve güler yüzlüler.

Belediyelerde harikalar yaratmak çok kolay. Rant peşinde koşmayı ve sırıtarak fotoğraf çektirmek suretiyle yapılan PR’ı bırakıp sıradan belediyecilik ilkelerini takip etmek kısa sürede harikalar yaratmak için kafi gelecektir.

Ne yapsanız parıldayacaktır.

Seçim kampanyanız sırasında gördüğüm kadarıyla müthiş farklar yaratabileceğinizi, bütün herkesin şaşkınlık içinde izleyeceği bir belediye olabileceğini, sizin bunu başarabileceğinizi düşünüyordum.

Bunun için bütün her şey vardı elinizde.

Bence çok şanslı bir noktada başlamıştınız.

Çevrenizin farkındamısınız?

Bir çok meslek dalında başarıya ulaşmış müthiş insan kaynakları var şehrimizde bilmem görebildinizmi?

Bilecik’in  trafik problemi aslında bir matematik problemi. Pratik ve günlük çözümler yerine matematik problemi gibi ele alınması gerekiyor. Bunun için de yol yapmak, genişletmek, alt-üst geçit tünel gibi sıradan bypass yöntemlerden vazgeçilmesi birinci şart. Sıkışmış yolu genişletmek kadar sınırlamak da bir çözüm olabilir.

Şehir merkezini pratik olarak arabayla ulaşılmaz kılmak ve dört teker çeken cazibe merkezlerini azaltmak gerekir. İki tekeri çok türlü desteklemek de çok efektif olacaktır. Arabanızı park edemiyorsanız arabanızla gidemezsiniz, bisiklete, motosiklete, yürümeye, toplu taşımaya meyledersiniz.

Kırmızı ışıklar ve EDS’lere  düzenleme getirmelisiniz.

Kullanmayı öğretmeye kafa yormuş bir iletişim yürütmek de nefis olabilir.

Ve tabii iki tekerle birlikte yürümekte pozitif ayrımcılığa tabi olmalı.

Yayaların bütün her yerde ki gibi ikinci sınıf olduğu ve yaşam otomobile göre dizayn edilmiş bir şehirde yaşıyoruz.

Kahvehaneler ve esnaf dükkanları kaldırımları işgal etmeleri yetmiyormuş gibi birde yoldan geçenleri süzmekle meşgul jöleli nüfusu da kontrol altına almak gerekiyor.

Ama tabii cesaret ister hep bunlar.

Turizm bu haliyle Bilecik’e fayda değil zarar veriyor. Artık hakikaten daha fazla insan getirmeye, yatırmaya değil çevreyi ve günlük hayatı korumaya dönük hareketler yapmak gerekiyor.

Burada bir durum-fayda değerlendirmesi yapılmalı. İktisat doğru yönlendirilmeli.

Halkı yerel yönetime müdahil etmek bu memlekette hep şöyle anlaşılır: “Salonlara halkı çağırın, tartışın.”

Halkı yönetime çekmek için bir çok yol var, insanları yönetime dahil etmek, ulaşılabilir olmak, fikir almak, bence hakikaten her bakımdan çok gerekli.

Bilecik’in  karşılaştığı problemler medeni dünyanın uzun yıllar önce çözdüğü ve çözerken de analitik yöntemler geliştirdiği problemler. Bu konuda arayan gözlere ortam literatürle dolu olduğu gibi Batı belediyeleri bilgilerini paylaşmak konusunda heveslidir de.

Siz yeter ki doğru yere doğru soruyla gitmenin yöntemlerini bulun.

Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok.

İnsan yaşadığı yerde çalışmalı. Ben de bunun için çabaladım. İlimizin maalesef kendi içinde dönebilen bir iktisadı yok. Tarımın sanayiye feda edildiği bu topraklarda, birkaç sektör dışında bir gelir kaynağı da yok.

Oysa ki Bilecik bir marka haline gelebilir.

Bilecik’te cesur adımlar atmak gerekli. Bir yere bir şey yapmamak gerekiyorsa bu bir gereklilik bile olsa insanları sinirlendirebilir. Kimsenin yerel yönetime, devlete hayırla, güvenle bakmadığı bir yerde…

Ama bunu güzel anlatırsanız, iletişimini doğru kurarsanız aynı insanları yanınıza alırsınız. Neticede Bilecik için yapılan her adım anlatılabilir. Sadece doğru cümleler kurmalı.

Öyle ihtiyarlar gününde ihtiyarlarla fotoğraf çektirerek olmaz bu iş.

Doğru iletişim her şeydir. Doğru iletişimin yolu da doğru zamanda doğru kanal vasıtasıyla ulaşmaktan ve analitik, anlaşılır, samimi bir dil tutturmaktan geçer.

Seçim zamanlarında olduğu gibi banttan konuşmalar ve SMS’le olmaz bu işler. Sizden insanların cebine bir mesaj ulaşacaksa içinde sahici cümleler olmalı. Merakla açılmalı…

Sevgili Semih Başkan, sizinle seçim zamanı son dakikada çıkıp bende adayım dediğinizde tanıştık. Seçim öncesi ve sonrasında acı tatlı bir çok yaşanmışlıklarımız oldu.

Şimdi eylem zamanı. Öyle bir eylem ki, sizin kariyerinize her durumda başkanlık olarak yazılacak. Bu ülkede kimse bir şeyi kötü yönetti diye bir şey kaybetmez. Hatta kazanır.

Neticede bu ülkede ismi karanlık iddialarla anılanlar  aday olup seçimlere girebiliyor, hatrı sayılır derecede oy alabiliyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER