SON DAKİKA

Bilecik Birlik

BAYRAĞIMIZA SAYGI BEKLİYORUZ

Yırtılıyor, kirleniyor ama bakan yok… Türk Ulusunun şanlı bayrağının içinde bulunduğu durum büyük tepki topladı.

BAYRAĞIMIZA SAYGI BEKLİYORUZ
Bu haber 25 Ağustos 2019 - 15:55 'de eklendi.

Yırtılıyor, kirleniyor ama bakan yok… Türk Ulusunun şanlı bayrağının içinde bulunduğu durum büyük tepki topladı.

Belekoma Kalesi’nde bulunan dev Türk bayrağı ve Kayıboyu bayrağının yırtık görüntüsü vicdanları sızlatıyor. Rengini şehitlerimizin kanından alan ve Türk ulusunun en büyük manevi değeri olan  Türk Bayrağı’nın bu şekilde olması büyük tepki toplarken, vatandaşlar sık sık karşılaşılan bu sorunun biran önce önüne geçilmesini istiyor.

Türk Bayrağının Türk ulusunun namus ve şerefini temsil ettiğini belirten vatandaşlar, bazı kamu kurumlarında bulunan bayrakların da kirli olduğunu savunarak Bilecik Valiliği’nin bayrakların temizliği ve korunması ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını uyarmasını istedi.

Kuruluş ve Kurtuluşun merkezi, diriliş şehri Bilecik’te, bayrağa gösterilen ilgi ve saygının en üst düzeyde olması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar “Bizler vatanımız ve bayrağımız için can veren nice şehitler veren bir milletiz. Bizim bayrağımız, kanımız, canımızdır. O nedenle bayrağımıza yapılan hiçbir saygısızlığı, bayrağımızın içinde bulunduğu hiçbir olumsuzluğu kabul edemeyiz. O bayrağın gökyüzünde pırıl pırıl bir şekilde dalgalanması gerekiyor. Her gün yırtılsa her gün değiştirilmesi gerekiyor. Bunun hiçbir şekilde bahanesi olamaz” ifadeleri ile tepkilerini dile getirdi.

YASAL İŞLEM YAPILSIN

Türk Bayrağı’na gereken özen ve ilgiyi göstermeyen kişi ve kurumların gerektiği şekilde uyarılmasını ve gerekirse yasal işlem yapılmasını isteyen vatandaşlar, “Bu konuda sorumlu kimse sorumluluğu layıkıyla yerine getirmelidir. Bayrağı kimin değiştirmesi gerekiyorsa, kimin ilgilenmesi gerekiyorsa bu işi düzgün yapmalı” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar bu konuda Bayrak kanununun gereklerinin yerine getirilmesini istedi.

BAYRAK KANUNU…

“Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.

Hiçbir siyasî parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.”

Yaşanan bu olumsuzluğun tekrarı üzerine Bilecik Valiliğinin kentteki tüm kurumları Türk Bayrağı’nın temizliği ve bakımı ve korunması konusunda yazılı olarak uyarması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER