SON DAKİKA

Bilecik Birlik

BELEDİYE HALKA KAPALI MI?

1905 yılında 2.Abdülhamit zamanında yapılan idadi (lise) uzun yıllar eğitime hizmet vermiş daha sonra metruk bir duruma gelmişti. Yaşar Tüzün’ün Belediye Başkanı olduğu dönemde bahse konu binanın Belediye’ye devri istenmiş dönemin koalisyon ortağı Demokratik Sol Parti (DSP) Milli Eğitim Bakanlığını ve DSP Bilecik Milletvekili Sabahat Vardar’ı elinde bulundurmasına rağmen siyasi sebeplerden gerçekleşmemişti.

BELEDİYE HALKA KAPALI MI?
Bu haber 09 Temmuz 2019 - 13:30 'de eklendi ve 2.224 kez okundu

1905 yılında 2.Abdülhamit zamanında yapılan idadi (lise) uzun yıllar eğitime hizmet vermiş daha sonra metruk bir duruma gelmişti. Yaşar Tüzün’ün Belediye Başkanı olduğu dönemde bahse konu binanın Belediye’ye devri istenmiş dönemin koalisyon ortağı Demokratik Sol Parti (DSP) Milli Eğitim Bakanlığını ve DSP Bilecik Milletvekili Sabahat Vardar’ı elinde bulundurmasına rağmen siyasi sebeplerden dolayı tahsis gerçekleşmemişti.

2002 Genel seçimlerinde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi, 2004 yerel seçimlerinde Bilecik Belediyesini kazanan Ak Parti Selim Yağcı Başkanlığında “Bir önceki dönemde yani CHP Belediyesi zamanında girişimi yapılan bina tahsisine siyaset yapmak yerine, ecdada ve tarihe saygı çerçevesinde bakarak” tarihi binanın tahsisini gerçekleştirmiş, Anıtlar Kurulundan izin ve projeleri alınarak hummalı bir restorasyon çalışmasına başlamıştı. Yaklaşık 1 yıl süren çalışmanın ardından 2005 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından binanın 100. yılında Belediye binası olarak hizmete açılmıştı. Girişinde “BİLECİK BELEDİYE SARAYI” yazısı olan eski İdadi yeni Belediye hizmet binası ile birlikte bahçede yer alan saat kulesi, ek bina, havuz ve çevre düzenlemesi yapılırken aslına uygun yapılması noktasında günümüz teknolojisinden faydalanılmış olsa da belirli noktalarda tarihi dokuya zarar verebilecek uygulamaların olduğu kaçınılmaz bir gerçektir ancak tahsis öncesinde alkol ve uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline gelmiş hatta  2 kez yakılmaya çalışılmış tarihi bir binanın o halinden sonra yapılan tahsis ve restorasyon çalışmalarıyla beraber hizmeti geçmiş herkese geçte olsa teşekkür edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Selim Yağcı, Belediye Başkanı seçildiği ilk dönemde 15 yıl boyunca şehrin çehresini değiştiren yatırım yapılmış bir Belediye almak yerine borç batağında olan, işçisinin maaşını ödeyemeyen, çöplerin toplanmadığı ve daha bir çok sorunla karşı karşıya olan bir Belediye devir almıştı. İktidarın gücü elbette önemlidir ancak bu gücü kendinize doğru çevirmek ve doğru kullanabilmek ayrı bir kabiliyet gerektirir. Binanın tahsisini gerçekleştirdikten sonra Belediye oraya taşınırken vatandaşlar isyan etmeye başlamış, “su parası ödemek için oraya kadar yürünür mü?” gibi sesler yükselir olmuştu. Bir mülakatımızda dönemin Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya bunu sorunca “Biz o binayı kamu yararına tahsis ettik ve restorasyonunu yaptık. Bizler ölümlüyüz. Bu binayı yarın bir gün yanımızda bir yere götürmeyeceğiz. Bakın binayı yaptıran 2.Abdülhamit Han bile öldü. Bu bina bu şehrin gerçek sahibi olan halkımızındır. Amacımız halkımız ayda birde olsa su parası yatırmaya geldiğinde bu tarihi binaya girsin ve ecdadımızı ansın” demişti. Hukuk adamı olan Selim Yağcı, ilk döneminde bizlere ters gelen hatta rahatsızlık veren bir çok uygulama yapmıştı. O dönem haftalık olarak yayınladığım Bilecik Pusula Gazetesine manşet atmıştım; “EY SELİM YAĞCI, ÇUKURA PAZAR MI OLUR” günümüz şartlarında kapalı pazar yerinin doğruluğu hatta benzer pazarların mahallelere kurulması konuşuluyor.

31 Mart Yerel seçimleri sonucunda Millet İttifakının Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Belediye Başkanı olan Semih Şahin, mazbatayı alır almaz yaptığı ilk iş olan bina girişinin sol tarafında yer alan ve restorasyon çalışmaları sırasında yerel bir resim sanatçısına yaptırılan alçıdan mütevellit Osmanlı figürlerini söktürmek olmuştu. Daha sonra girişte yer alan “BİLECİK BELEDİYE SARAYI” yazısını “TC BİLECİK BELEDİYESİ” olarak değiştirmişti. Bina ile ilgili olarak yapılan bir diğer uygulama ise Başkan Yardımcısının odasında alüminyum cam bölme yapılması olmuştu. Yapmış olduğum araştırmada, Anıtlar Kurulu, yapılan alüminyum cam bölmenin herhangi bir izin ve projeye tabi olmadığı ve binaya gelerek tutanak tutulduğu, yapılan kurul değerlendirmesinin ardından 60 günlük bir süre içerisinde yapılan işin sökülmesi, belirtilen süre zarfında sökülmemesi durumunda plan ve projenin çizilerek Anıtlar Kuruluna gönderilmesi ve kurulca değerlendirmeye alınacağı olumsuz bir karar çıkması durumunda sorumlu kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunularak dava açılacağı prosedürü bilgisine ulaştım.

Geçtiğimiz günlerde tarihi bina içerisinde yer alan Emlak, Su ve bir takım servislerin yine Selim Yağcı’nın Başkanlığı döneminde yapılan ek binaya taşındığını öğrendim. Yani artık Belediye’ye gelen vatandaşlarımız tarihi binaya girmeden diğer binada işlerini görecekler. Tarihi bina ise Başkan, Başkan Yardımcıları, Danışmanlar vb. kişilerle işi olan randevulu çok özel avam kişilere açık, halka ise kapalı bir Belediyemiz olarak hizmet verecek.

İşin ilginç yanı kapısında “BİLECİK BELEDİYE SARAYI” yazısı varken halka açık olan Belediye, kapısında ki yazı “TC BİLECİK BELEDİYESİ” olarak değişince neden halka kapanır….

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER