SON DAKİKA

Bilecik Birlik

ATEŞTEN GÖMLEK; “MECLİS BAŞKANLIĞI”

İlimiz siyasetinin son 20 yılında bir çok siyasetçi tanıdık, gördük. Bunların arasında kamuoyunda tartışmalara en çok yol açan Meclis Başkanları olmuştur. Kimileri gafları, kimileri hataları, bazıları da sempati ve devlet adamlığı tavrı ile siyasi tarihimizde yerini aldı. Kimileri hırçınlaştı. Kimileri, en gergin oturumları fıkra anlatarak yatıştırdı.

ATEŞTEN GÖMLEK; “MECLİS BAŞKANLIĞI”
Bu haber 10 Temmuz 2019 - 14:13 'de eklendi.

İlimiz siyasetinin son 20 yılında bir çok siyasetçi tanıdık, gördük. Bunların arasında kamuoyunda tartışmalara en çok yol açan Meclis Başkanları olmuştur. Kimileri gafları, kimileri hataları, bazıları da sempati ve devlet adamlığı tavrı ile siyasi tarihimizde yerini aldı. Kimileri hırçınlaştı. Kimileri, en gergin oturumları fıkra anlatarak yatıştırdı.

Meclis Başkanlığı denilince hemen aklınıza Belediye Meclisi geldiğini biliyorum ama birde Belediye kanununa tabi olmayıp İl, İlçe ve Belde merkezleri dışında yer alan yaşam alanlarına belediyecilik hizmeti veren İl Genel Meclisi var.

Gazi Mustafa Kemal’in “Köylü, milletin efendisidir” sözünü günümüzde yaşatan ve köylüye efendilik değil hizmetkarlık eden İl Genel Meclisinden bahsetmek istiyorum.

İl Genel Meclisi, her ayın ilk iş gününde olağan olarak toplanır ve 5 gün süren oturumlarla İl, İlçe ve Belde merkezleri dışında kalan yerleşim ve yaşam alanlarındaki vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgili kararlar alınması için Komisyonlara havale edilen konuları, komisyonlardan gelen raporlar değerlendirildikten sonra uygulanması hususunda İl Özel İdaresine yetki verir. Ayrıca bir çok kurumun yaptığı ve yapacağı yatırımlar İl Genel Meclisi aracılığıyla İl Özel İdaresinden geçer. Yani, İl Genel Meclisini yereldeki TBMM veya Büyükşehir Belediyesi olarak ta tanımlayabiliriz.

2002 yılında kurulan ve 2004 yerel seçimleriyle birlikte İl Genel Meclisi Başkanlığını elinde bulunduran Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ), geçen dönemin son periyotunda gelişen parti içi Başkanlık yarışında Ak Partiden İl Genel Meclisi Üyesi seçilen kişiyi önce geçici ihraç istemiyle disipline sevk etmiş daha sonra kendisi Ak Partiden istifa ederek MHP’ye geçmişti.

Yani son 15 yılın 13 yılında İl Genel Meclisi Başkanlığı Ak Partili İl Genel Meclisi Üyelerinden oluşuyor.

İl Genel Meclisinde, gerginlik yoktur. İktidar, ve muhalefet el ele vererek memleket menfaatleri doğrultusunda kararlar alırlar. Hiç bir üye, salondan dışarı çıkarılmaz, her gruba ve üyeye söz hakkı verilir, söz alan grup sözcüleri ve diğer üyelerin sözleri kesilerek toplantı yarıda bırakılmaz.

Gelelim bu dönem ki İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz ile ilgili değerlendirmelerimize;

Memuriyet yaşamı sonrasında doğup büyüdüğü Çaltı Beldesinde Ak Partiden 2004 ve 2014 yıllarında seçilerek 2 dönem Belediye Başkanlığı yapmış olan Osman Yılmaz, yine Ak Partiden Söğüt Belediye Başkanlığına da 2 kez aday olmuştu. Ne var ki 31 Mart Yerel Seçimleri için kesin aday listelerinin verileceği son gün Bilecik ve Söğüt ittifakı sebebiyle adaylıktan çekilmiş ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) Bilecik İl Genel Meclisi 1. sıra Adayı olmuştu. Bilecik Merkez İlçede 2 İl Genel Meclisi üyesi çıkaran Ak Partinin İl Genel Meclisi Başkan adayı olmuş ve İl Genel Meclisi Başkanı seçilmişti.

Ak Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ile uzun yıllara dayanan yakın bir dostluğu olduğu bilinen Yılmaz, sempatik kişiliği ve babacan tavırlarıyla herkesimin takdir ettiği bir siyasetçi olarak karşımıza çıkıyor.

Vatandaşlara hizmet noktasında siyaset gütmeden hizmet etme çizgisinde gördüğümüz Meclis Başkanı Osman Yılmaz, geçtiğimiz ay Bilecik çöplüğünde çıkan yangınla ilgili Bilecik Belediyesinin kendi araç ve makine envanterinde yer almayan iş makinesi talebine olumlu cevap vermiş ve Bilecik Belediyesine tahsis edilen iş makinesi yangının söndürme, soğutma ve yüzey tesviyesinde büyük fayda sağlamıştı. Arızalı olan vidanjörün yaptırılması ve sağanak yağmur sonrası oluşabilecek sel ve su baskını gibi durumlarda Bilecik Belediyesine tahsisi talimatını vermişti.

Sadece Bilecik Belediyesi değil ilçe ve belde belediyelerinden gelen talepleri yasal çerçevede değerlendirerek ve meclis görüşü alınarak karşılanmasını isteyen İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz gibi Meclis Başkanlarının ve siyasetçilerin artması güzel şehrimiz Bilecik’in gelişimine büyük katkı sağlamakla birlikte vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin memnuniyete dönüşmesine sebep olacaktır.

İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, siyasete uzun yıllar devam ederse, ilimiz siyasi tarihinde çok ama çok ayrı bir yeri olacaktır diye düşünüyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER